Nowe Miasteczko On Line

Menu główne
 Strona główna
 Aktualności
 Publicystyka
 Wywiady
 Kultura
 Sport i rekreacja
 Reportaże
 Fotoreportaże
 Archiwum
    Wyszukiwarka
Strony interaktywne
 Plan miasta
 Zdjęcie satelitarne
 Galeria
Z kronik miejskich
 UMiG Nowe Miasteczko
 Parafia Nowe Miasteczko
 Zespół Szkół Nr 1
 Stowarzysz. Przyjaciół NM
 Obywatele dla Demokracji
 OKiS Nowe Miasteczko
 OSP Nowe Miasteczko
 Koło Łowieckie "Orzeł"
 ROD "Tulipan"
Strony gminne i inne
 Dwór w Szybie
 Bluesobranie

Publicystykapowrót


Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rosta/public_html/cutenews/inc/functions.inc.php on line 7

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rosta/public_html/cutenews/show_news.php on line 23

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rosta/public_html/cutenews/show_news.php on line 43

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rosta/public_html/cutenews/inc/shows.inc.php on line 54

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rosta/public_html/cutenews/inc/shows.inc.php on line 54
Podatkowa wpadka (22.03.2003 r.)
Dodał: RomanS , 09 Feb 2008

Na wczorajszej sesji nasi radni "odkręcali" własną "niedoróbkę" z końca ubiegłego roku. Błąd w uchwale podatkowej zauważyli i wytknęli im wyborcy. Czy jednak taka właśnie jest rola wyborców?

Głównym punktem wczorajszego posiedzenia Rady Miejskiej miało być przyjęcie uchwały w sprawie zmian do uchwały podatkowej z grudnia ub. roku. Dla osób niezorientowanych mogło to sprawiać wrażenie, iż z jakichś zewnętrznych powodów, konieczne jest wprowadzenie do tej uchwały koniecznych zmian. Tymczasem okazało się, że nasi radni wypuścili bubla, którego teraz muszą poprawiać.

Przygotowując uchwałę podatkową, wszyscy radni zgodnie doszli do ustalenia, by stawki podatkowe na rok bieżący nie były wyższe od stawek ubiegłorocznych. Postanowienie ze wszech miar słuszne i pozytywne! Taki też - uwzględniający to ustalenie - projekt uchwały otrzymali ze strony Urzędu Miasta. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że w pozycji dotyczącej podatku od nieruchomości, w punkcie "grunty pozostałe" na niezmienionym poziomie pozostawiono nie obowiązującą stawkę wyrażoną kwotowo, tylko jej procentowe obniżenie w stosunku do ustalonej przez Ministerstwo Finansów stawki maksymalnej. No i - ponieważ wzrosła stawka maksymalna - wzrosła też (mimo utrzymania 50 % obniżki) lokalna stawka tego podatku. I to o 300 % - z 0,05 do 0,15 groszy za 1 m2.

Tego oczywistego błędu urzędników miejskich nikt z naszych radnych wtedy nie zauważył. Trudno teraz przesądzać dlaczego. Może ślepo wierzyli w poprawność tego projektu uchwały i go nie sprawdzili, a może zbyt pobieżnie nad tym projektem debatowali? Faktem jest, że błąd ten przeoczyli.

Uchwałę z tym błędem przyjęto za dobrą monetę, a dochody z owego podwyższonego podatku uwzględniono przy projektowaniu budżetu, zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków.

Tymczasem do mieszkańców zaczęły docierać decyzje podatkowe. Zaczęli je porównywać z decyzjami ubiegłorocznymi i ze zdziwieniem skonstatowali ich wzrost o 300 % !!! Po czym zaczęli pukać do drzwi radnych - niektórzy z nieśmiałym pytaniem, inni z dosadniejszym słowem - dlaczego wzrosły podatki? Otworzyły się wtedy oczy naszym radnym i zaczęli szukać sposobu na "odkręcenie" afery.

Pierwsze kroki skierowali do burmistrza. Burmistrz przyznał radnym rację, że błąd ten powstał w Urzędzie, zapewniał jednak, że w żadnym razie nie było to celowe, świadome działanie urzędników. Jednak uchwała z tym błędem została przez Radę przyjęta, dochody z niej wynikające - uwzględnione, trudno zatem będzie tak po prostu z nich zrezygnować. Dodając, że w okolicznych gminach ta dyskutowana stawka waha się od 10 do 25 groszy za 1 m2 zaproponował, by pozostawić ją na uchwalonym poziomie, a podatnikom mającym problemy z jej zapłaceniem sugerować pisanie podań o obniżkę podatku. Obiecywał też, że podania takie byłyby na ogół rozpatrywane pozytywnie.

Radni postanowili jednak uchwałę zmienić przywracając dotychczasową pięciogroszową stawkę. I tę właśnie poprawkę dyskutowali na sesji. Nie omieszkali przy tym poszukać winnego swojego własnego błędu.

Radny Oznarowicz tłumaczył błąd Rady napiętymi terminami i brakiem czasu na dokładną analizę projektu, radny Komarnicki stwierdził, że od dziś przestaje ufać miejskiej administracji, radny Bednarz poczuł się "wpuszczony w maliny". Jedynie radna Krzyżanowska stwierdziła wyraźnie: "popełniliśmy gafę".

W głosowaniu nad tą poprawką 14 radnych było za jej przyjęciem, 1 przeciw. Czyżby ten jeden jedyny radny już w grudniu wiedział za czym głosuje, a dziś to potwierdził?

Komentarzy: [0]

Dodaj własny komentarz:

Nick:
E-mail: (opcjonalnie)
Emotikony: smilewinkwassattonguelaughingsadangrycryingWprowadź poniższy kod

Security Image
| Zapomnij o mnie
Content Management Powered by CuteNews