Nowe Miasteczko On Line

Menu główne
 Strona główna
 Aktualności
 Publicystyka
 Wywiady
 Kultura
 Sport i rekreacja
 Reportaże
 Fotoreportaże
 Archiwum
    Wyszukiwarka
Strony interaktywne
 Plan miasta
 Zdjęcie satelitarne
 Galeria
Z kronik miejskich
 UMiG Nowe Miasteczko
 Parafia Nowe Miasteczko
 Zespół Szkół Nr 1
 Stowarzysz. Przyjaciół NM
 Obywatele dla Demokracji
 OKiS Nowe Miasteczko
 OSP Nowe Miasteczko
 Koło Łowieckie "Orzeł"
 ROD "Tulipan"
Strony gminne i inne
 Dwór w Szybie
 Bluesobranie

Publicystykapowrót


Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rosta/public_html/cutenews/inc/functions.inc.php on line 7

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rosta/public_html/cutenews/show_news.php on line 23

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rosta/public_html/cutenews/show_news.php on line 43

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rosta/public_html/cutenews/inc/shows.inc.php on line 54

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rosta/public_html/cutenews/inc/shows.inc.php on line 54
Wiosenne porządki (16.04.2003 r.)
Dodał: RomanS , 09 Feb 2008

Pogoda sprzyja porządkom. Za porządki duże i małe biorą się zatem duzi i mali...

Choć pogodę mamy jeszcze zmienną, wokół pachnie już wiosną. Działki pokopane, drzewa pobielone, okna pomyte, chodniki zamiecione* (* niepotrzebne skreślić).

Do tego nastroju przyłączył się też Urząd Miejski, rozpoczynając miejske porządki. Na pierwszy ogień poszło ogrodzenie starego cmentarza. Przez długie lata dziurawa siatka ukryta za krzakami dziko rosnącego bzu, pozostawała niedostępna oczom urzędników. Ale kiedy w ubiegłym roku strażacy wyrżnęli wszystkie drzewa i krzewy w okolicy, nędza tego ogrodzenia ujrzała światło dzienne. Cały rok trwały przymiarki do jego ogrodzenia - wreszcie jest!. I trzeba przyznać - wygląda zupełnie dobrze. Ozdobne betonowe płyty spełniać będą swoją rolę przez wiele lat.

Niestety, na tle tego nowego ogrodzenia, jeszcze nędzniej wygląda teren wokół tzw. "kamieniczki". Prawie rok temu opisywałem już ten zapomniany, dziki zakątek. Dzisiaj mógłbym powtórzyć niemal słowo w słowo ówczesny opis jego stanu. Miejmy jednak nadzieję, że przypominając sobie o ogrodzeniu, urzędnicy przypomnieli sobie także o owym terenie. Na razie jednak nikt nie chce zdradzić koncepcji jego restauracji...

A może po prostu nawiązać do jego pierwotnego wyglądu? Przed wojną, ten - zwany wówczas "Placem Jubileuszowym" - zakątek, był ulubionym miejscem spacerowym. Dziś zaglądają tam tylko drobne pijaczki (wieczorami), no i drobni "palacze" (w czasie przerw lekcyjnych). Może doczekamy się nowego chodnika i kilku parkowych latarni... Szkoda tylko, że z parkowych drzew zostały tylko smętne resztki...

Uczniowie naszej szkoły niejednokrotnie udowodnili, że potrafią zadbać o powierzone ich opiece tereny zielone. Z pewnością potrafiliby też opiekować się i tym terenem, ale najpierw trzeba im ten teren do opieki przygotować.


Pierwsze sygnały większych porządków pojawiły się też niemal w samym Rynku. Z placu przy ulicy Paderewskiego zniknęła ostatnia buda "robiąca" kiedyś za sklep. Miejmy nadzieję, że i ten placyk zostanie należycie zagospodarowany. Może przy okazji porządkowania tego miejsca, nasi urzędnicy zerkną też na podobny plac "robiący" dziś za targowisko?

"Zieleniak" naprawdę szpeci. Skoro nasze władze poważnie myślą o gruntownej modernizacji Rynku, to pozostawienie takiej "perełki" w obecnym stanie na pewno wartości estetycznej Rynku nie podniesie.

Przyspieszając nieco Dni Ziemi, za większe porządki zabrali się też dzisiaj uczniowie. Przez dwie pierwsze godziny lekcyjne wszystkie klasy gimnazjalne wyszły z workami poza teren szkoły, by doprowadzić nasze miasto do czystości. I choć zebrała się tych śmieci cała ciągnikowa przyczepa, to trzeba przyznać, że z czystością w mieście nie jest tak źle. A z całą pewnością lepiej, niż w roku ubiegłym.

Czy jest to zasługa mniejszej ilości osób śmiecących, czy też lepszej pracy osób sprzątających - trudno przesądzać. A może naprawdę nasi mieszkańcy uznali, że lepiej żyć i mieszkać w czystym mieście? Oby taka właśnie była prawda...

P.S. Zapraszam do działu reportaży, gdzie można zobaczyć małą relację z dzisiejszego sprzątania

Komentarzy: [0]

Dodaj własny komentarz:

Nick:
E-mail: (opcjonalnie)
Emotikony: smilewinkwassattonguelaughingsadangrycryingWprowadź poniższy kod

Security Image
| Zapomnij o mnie
Content Management Powered by CuteNews