Obiekty religijne w Nowym Miasteczku warte zobaczenia

W Nowym Miasteczku można zwiedzić nie tylko zabytkowe kościoły, ale także przynajmniej kilka innych obiektów o charakterze religijnym. Szczególnie imponujące są te, które zostały dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II oraz bardzo stary cmentarz.

Jakie pomniki można znaleźć w Nowym Miasteczku?

Na terenie całej Polski znaleźć można setki pomników Jana Pawła II, które jednak nie zawsze prezentują się okazale. Na szczęście ten znajdujący się w Nowym Miasteczku jest wykonany bardzo dobrze. Rzeźbę można zobaczyć we wschodniej części miasta, a dokładniej przy kościele katolickim pod wezwaniem Opatrzności Bożej. Pojawiła się on w 2006 roku, czyli rok po tym, jak polski papież zmarł.

W Nowym Miasteczku zobaczyć można także tzw. dąb papieski, czyli taki, którego sadzonka została poświęcona przez Jana Pawła II. Można go więc uznać na swoisty naturalny pomnik oddający hołd polskiemu papieżowi. Został on posadzony także w 2006 roku na terenie parafii Świętej Marii Magdaleny. Tuż obok niego znajduje się również mała tabliczka, która upamiętnia Jana Pawła II.

W tym miejscu zobaczyć można jeszcze pomnik Świętego Jana Nepomucena, czyli męczennika kościoła katolickiego. Ma on kilkaset lat, jednak dzięki zabiegom renowacyjnym zachował się w dobrym stanie.

Poza dębem papieskim, pomnikiem Świętego Jana Nepomucena oraz pięknym kościołem w parafii Świętej Marii Magdaleny warto zwrócić uwagę również na plebanię. Powstała ona najprawdopodobniej w XIV wieku.

Co warto wiedzieć na temat cmentarza przy Kościele Św. Marii Magdaleny?

Przy Kościele Świętej Marii Magdaleny znajduje się także najstarszy cmentarz w Nowym Miasteczku. Można w nim znaleźć obiekty powstałe w okresie baroku, gotyku i renesansu. Okala go zaś mur rozciągający się aż do kościoła. Niestety nie wszystkie tamtejsze zabytki przetrwały w dobrym stanie do czasów dzisiejszych.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

frontpage