Zabytkowe kościoły w Nowym Miasteczku

W Polsce zwiedzić można tysiące wspaniałych kościołów. W Nowym Miasteczku także warto odwiedzić budynki sakralne, ponieważ mają one bardzo długą historię i wciąż zachwycają swym zabytkowym wyglądem.

Jaka jest historia Kościoła Świętej Marii Magdaleny?

Historia katolickiego Kościoła Świętej Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku sięga przełomu XIII i XIV wieku. Przez kolejne stulecia budynek przechodził kolejne modernizacje i rozbudowy. W 1634 roku w tym mieście doszło jednak do gigantycznego pożaru, w którym spłonęły liczne budynki, w tym Ratusz oraz właśnie katolicki Kościół Świętej Marii Magdaleny. Wynikało to głównie z tego, że ówczesna architektura praktycznie w całości opierała się o elementy drewnienie.

Po pożarze kościół został odbudowany zgodnie ze stylem barokowym, a za surowiec posłużyły głównie cegły. Przez następne stulecia kościół jednak został jeszcze wielokrotnie przebudowany.

Dlaczego warto zwiedzić ten kościół?

Zabytki w Nowym Miasteczku cechują się mieszanką wielu stylów architektonicznych. Tak też jest i w przypadku Kościoła Świętej Marii Magdaleny, gdzie połączony jest barok z gotykiem. Współcześnie w tym budynku uwagę warto zwrócić na wiele elementów, a w szczególności na kruchtę, ołtarz, sklepienia, wieżę oraz liczne zabytkowe rzeźby. Kościół znajduje się w centrum miasta w odległości niecałych stu metrów od Ratusza.

Co warto wiedzieć o Kościele poewangelickim?

W pobliżu Ratusza znajduje się także Kościół poewangelicki. Został on wybudowany pod koniec XVIII stulecia z cegły. Sto lat później dobudowana do niego zaś przepiękną wieżę. Kościół powstał w wyniku postępujących w Europie procesów reformacyjnych, które były zainspirowane działalnością Martina Lutra.

Historia tego kościoła jest bardzo burzliwa. Był on obiektem grabieży, a niegdyś skradziono między innymi dzwony. Dewastacje tego kościoła były szczególnie nasilone w okresie II wojny światowej. Na szczęście w ostatnich dziesięcioleciach do tego typu sytuacji przestało dochodzić, a kościół został całkowicie odnowiony. Obecnie warto zobaczyć ten kościół między innymi ze względu na jego piękną i wysoką wieżę.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

frontpage