Zabytkowe obiekty świeckie w Nowym Miasteczku

W Nowym Miasteczku można znaleźć sporo sakralnych zabytków. W tym mieście można jednak podziwiać także i historyczne budynki o charakterze świeckim. Uwagę przykuwa tu szczególnie budynek poczty oraz dawnej szkoły.

Co warto wiedzieć na temat budynku poczty?

Budynek Poczty Polskiej mający ponad sto lat, to jedna z najlepiej zachowanych budowli w Nowym Miasteczku. Wzniesiony został z polecenia władz zaboru pruskiego, co widać po jego stylu architektonicznym.

Mimo trudnej historii budynek udało się utrzymać w dobrym stanie technicznym po dziś, a podziwiać go można przy ulicy Kolejowej, która znajduje się w zachodniej części Nowego Miasteczka.

Jaka jest historia szkoły parafialnej?

Na przestrzeni wieków wiele budynków w Nowym Miasteczku zostało zniszczonych, a inne zmieniły swe przeznaczenie. Tak było w przypadku szkoły katolickiej, która znajduje się nieopodal Kościoła Świętej Marii Magdaleny. Dziś pełni on funkcję mieszkalną, jednak będąc w Nowym Miasteczku, warto go zobaczyć, tym bardziej że ten budynek znajduje się w centrum miasta.

Gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza?

W południowej części Nowego Miasteczka zobaczyć można Grób Nieznanego Żołnierza, który został utworzony jeszcze za czasów zaboru pruskiego. Jego celem jest oddanie hołdu wszystkim poległym żołnierzom. W tym miejscu zwykle odbywają się też uroczystości związane z celebracją świąt państwowych, takich jak Dzień Niepodległości.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

frontpage