Edukacja w Nowym Miasteczku

Nowe Miasteczko ma długą historię. Tradycje edukacyjne w tej miejscowości także sięgają odległych czasów. Dawniej były one związane głównie ze szkołami parafialnymi, a obecnie za centrum edukacji uznać można Zespół Szkół numer 1.

Jaka jest historia edukacji w Nowym Miasteczku?

Na przestrzeni wieków w Nowym Miasteczku wpływy miały różne grupy religijne. Działali tu duchowni katoliccy, protestanci oraz jezuici. Miało to także wpływ na kształtowanie się systemu edukacji w regionie. W czasach średniowiecznych nauka odbywała się głównie w parafii przy Kościele Świętej Marii Magdaleny, gdzie można także znaleźć wiele zabytków.

W późniejszym czasie Nowe Miasteczko stało się częścią zaboru pruskiego, a w szkołach nauczano w języku niemieckim. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej ta miejscowość ponownie znalazła się w obrębie polskich granic. Wtedy to powstała polska szkoła, która jednak musiała sobie radzić w trudnych warunkach. W powojennej Polsce, która trafiła w strefę komunistycznych wpływów, brakowało bowiem środków finansowych.

Obecnie szkoła w Nowym Miasteczku to już nowoczesne miejsce, w którym uczy się duża liczba młodych mieszkańców miasta oraz okolic. Zespół Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku mieści się przy ulicy Marcinkowskiego 1, czyli w części południowej tego miasta.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

frontpage