Miasta partnerskie Nowego Miasteczka

Współpraca międzynarodowa z innymi miastami to sposób na uzyskanie obopólnych korzyści. Władze Nowego Miasteczka także wykorzystują ten pomysł, a miasto od wielu lat ma nawiązaną współpracę z dwoma innymi ośrodkami.

Jaki jest cel istnienia miast partnerskich?

W Europie, a szczególnie w obszarze Unii Europejskiej nawiązywanie współpracy pomiędzy dwoma miastami z różnych krajów jest bardzo popularne. Współpracujące miasta określa się zaś nie tylko mianem partnerskich, ale także bliźniaczych lub siostrzanych.

Celem istnienia miast partnerskich jest kooperacja, która ma przynieść wymierne korzyści obu stronom. Odbywa się to przez ustalenie zasad współpracy, a następnie podpisanie umowy przez przedstawicieli obu miast. Sama współpraca może przybierać przeróżne formy i polegać np. na wymianie uczniów pomiędzy miejscowymi szkołami. Działalność w tym zakresie jest również nagradzana przez Unię Europejską między innymi przez przyznawanie laurów, takich jak „Dyplom Europejski”. Współpraca ponadnarodowa to bowiem jeden ze sposobów na zjednoczenie całej Europy.

Jak Nowe Miasteczko współpracuje z Bad Liebenwerda?

Kooperacja między Nowym Miasteczkiem i Bad Liebenwerda rozpoczęła się jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia. Inicjatywa ta zakłada współpracę na płaszczyźnie sportowej, kulturowej oraz edukacyjnej.

W praktyce polega ona na wymianie zespołów artystycznych, wspólnym uczestnictwie w zawodach sportowych oraz wymianie szkolnej, w której uczestniczy Zespół Szkół Nr 1 w Nowym Miasteczku. Współpracują także władze obu miast, które dzielą się między sobą doświadczeniami związanymi ze sposobem funkcjonowania samorządów we współczesnych czasach.

Czym jest Bad Liebenwerda?

Bad Liebenwerda to niemieckie miasto, które znajduje się w Brandenburgii, a więc na wschodzie kraju. Leży ono nad rzeką Czarna Elestra i słynie z rozwiniętej infrastruktury uzdrowiskowej. Miasto ma aż 138 kilometrów kwadratowych i jest zamieszkane przez około 10 tysięcy mieszkańców. W porównaniu do Nowego Miasteczka jest więc dużo większe, jednak cechuje się bardzo niską gęstością zaludnienia.

W jaki sposób Nowe Miasteczko współpracuje z miastem Storkow?

Nowe Miasteczko z miastem Stokow współpracuje już kilkanaście lat. Kooperacja ma wszechstronny i rozwijający się charakter. Miasta współpracują między innymi przez wzajemne dzielenie się swoją historią, doświadczeniami oraz informacjami. Ponadto dochodzi do wymian pomiędzy mieszkańcami, a w szczególności przedstawicielami grup młodzieży oraz sportowców.

Co warto wiedzieć o mieście Storkow?

Storkow to miasto, które podobnie jak Bad Liebenwerda znajduje się w niemieckiej Brandenburgii. Jest ono także znane pod nazwą Mark. Historia miasta Storkow jest bardzo długa i sięga początków XII wieku. Przypomina Nowe Miasteczko między innymi dlatego, że znajduje się tam wiele zabytkowych obiektów. Storkow jest jednak znacznie większy od Nowego Miasteczka, ponieważ jego powierzchnia to niemal 200 kilometrów kwadratowych, a żyje tam niemal 10 tysięcy ludzi.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

frontpage