Znani ludzie związani z Nowym Miasteczkiem
Nowe Miasteczko to obecnie miasto dość kameralne, w którym mieszka niewielu ludzi. Mimo to, z tą miejscowością w mniejszym lub większym stopniu związanych było i jest wiele znanych i zasłużonych postaci.
Kim jest Andrzej Perlak?
Andrzej Perlak to zasłużony działacz opozycyjny za czasów PRL, który był także nauczycielem w jednej ze szkół znajdującej się w Nowym Miasteczku. W trakcie swej aktywności politycznej współpracował ze Studenckim Komitetem Solidarności we Wrocławiu oraz Solidarności.
W przełomowym dla kraju i regionu 1989 roku został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego. Później został radnym sejmiku lubelskiego. W uznaniu za ogromne zasługi Andrzej Perlak został nagrodzony Orderem Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Miało to miejsce w 2009 roku.
Co warto wiedzieć o Alojzym Góreckim?
Piękne kościoły oraz zabytki o charakterze sakralnym to znak rozpoznawczy Nowego Miasteczka. Z tą miejscowością związanych było także wielu ważnych duchownych, w tym Alojzy Górecki, który był proboszczem jednej z tamtejszych parafii.
Alojzy Górecki zasłynął przede wszystkim jako autor treści religijnych. Jego teksty publikowane we Wrocławskim Tygodniku Katolickim spotykały się z ogromnym uznaniem.
Kto jest najbardziej znanym sportowcem z Nowego Miasteczka?
Dariusz Kubicki to niegdyś znany polski piłkarz, a następnie trener, który urodził się w Kożuchowie. Grał na pozycji obrońcy. Jego pierwszym klubem piłkarskim w życiu był jednak Meblarz Nowe Miasteczko. W tym klubie szybko zaczął przejawiać się dużym talentem, który został wypatrzony przez przedstawicieli Lechii Zielona Góra. Kolejnym klubem w karierze Dariusza Kubickiego była Stal Mielec, która grała wtedy na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Polsce oraz w pucharach europejskich. Następnie przeniósł się on do Legii Warszawa, by później grać w klubach zagranicznych, np. Sunderland, Aston Villa i Wolverhampton Wanderers, czyli uznanych brytyjskich markach.
Największe sukcesy Kubicki świętował jednak nie w klubie, lecz reprezentacji Polski. Na początku lat 80. został wicemistrzem podczas Mistrzostw Europy do lat 18. Po tym sukcesie zadebiutował i w dorosłej reprezentacji kraju w meczu, w którym Polska pokonała Francję 4:0. W 1986 roku zagrał zaś na Mundialu w Meksyku. Na tym turnieju grał w jednej drużynie między innymi ze Zbigniewem Bońkiem oraz Dariuszem Dziekanowskim. W reprezentacji Polski łącznie zagrał kilkadziesiąt meczów i strzelił jedną bramkę.
Po zakończonej w 1998 roku karierze zawodniczej Kubicki został piłkarskim trenerem. Ten etap jego życia związany był głównie z warszawskimi klubami. Największe sukcesy jako szkoleniowiec święcił z Legią, gdzie pracował zarówno jako pierwszy, jak i drugi trener. Z klubem tym zdobył Puchar Ligi oraz tytuł wicemistrza Polski, a także prowadził go w rozgrywkach na szczeblu międzynarodowym. Później jednak jego kariera trenerska stopniowo wyhamowywała. Kubicki prowadził jeszcze Polonię Warszawa, Górnik Łęczna, Lechię Gdańsk, Znicz Prożków, Wisłę Płock, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Olimpię Grudziądz oraz rosyjski Sibir Nowosybirsk. Dariusz Kubicki pracował także w Polskim Związku Piłki Nożnej, gdzie był członkiem Rady Trenerów.